Czym jest ketoza u krów

Ketoza u krów

Ketoza jest chorobą dotykającą głównie krowy wysokoprodukcyjne. Najczęściej występuje pomiędzy pierwszym, a trzecim tygodniem laktacji. Zdarza się również że może wystąpić jeszcze przed wycieleniem.

Spowodowana jest niewystarczającym zaopatrzeniem zwierzęcia rozpoczynającego produkcję mleka w energię. Mówi się o tzw. ujemnym bilansie energetycznym, który powoduje, że krowa w celu uzupełnienia energii zaczyna spalać własny tłuszcz. Kwasy tłuszczowe nie mogą być w pełni przetworzone przez wątrobę w wyniku czego powstają ciała ketonowe: kwas acetooctowy, aceton oraz beta hydroksymaślan.

Na ketozę bardziej podatne są zwierzęta w zbyt dobrej kondycji ( BCS >4) niż te o kondycji słabszej ( BCS<3). Jednocześnie jako genezę samej choroby możemy wyróżnić ketozę pierwotną oraz wtórną. Ketoza pierwotna to ta o podłożu żywieniowym, czyli najczęściej niewłaściwe zbilansowanie dawki pokarmowej lub używanie pasz złej jakości i sprzyjającym ketozom.

Ketoza wtórna towarzyszy innym jednostkom chorobowym takim jak: zatrzymanie łożyska, przemieszczenie trawieńca, zatrzymanie łożyska lub następstwo występowania w stadzie kulawizn.

Ketoza może przebiegać w formie podkilinicznej lub klinicznej. Forma kliniczna charakteryzuje się nagłą utratą apetytu oraz szybkim spadkiem masy ciała. Zwierzęta są osowiałe, znacznie spada produkcja mleka, odchody mają postać twardą z wyraźnym śluzem. Czasami można wyczuć zapach acetonu z jamy ustnej krowy. W bardzo ciężkich przypadkach występuje chwiejność chodu oraz zaburzenia nerwowe i napady agresji.

W przypadkach ciężkiego przebiegu choroby zaleca się dożylne podanie roztworu glukozy oraz insuliny. W lżejszych przypadkach  należy stosować preparaty zawierające substancje glukoplastyczne oraz prekursory glukozy. Do takich zaliczają się preparaty w postaci wlewki: Ketalvus oraz Vigovet lub preparaty do rozpuszczenia w ciepłej wodzie taki jak Power Shot. Wszystkie wyżej wymienione produkty oprócz doskonałej jakości zastosowanych materiałów glukoplastycznych w swoich składach zawierają niezbędne witaminy oraz makro i mikro elementy.

Bezpośrednio po zakończeniu terapii w celu szybszego powrotu krowy do zdrowia zaleca się stosowanie Hepalec który przez zawarty propionian sodu oraz hepatoprotektory pobudza wątrobę do lepszej pracy i szybszej regeneracji.